Preliminary Programme

 
Session Overview
Date: Wednesday, 21/Sep/2011
9:00am
-
10:30am
PW1: Preconference Workshop 1
Location: Location 2
Chair: Jeanne Schreurs
Chair: AHmad Mhammad Al-Huneidi
Preconference Workshop 1
11:00am
-
12:00pm
PW2: Preconference Workshop 2
Location: Location 2
Chair: Jeanne Schreurs
Chair: AHmad Mhammad Al-Huneidi
Preconference Workshop 2
1:00pm
-
3:00pm
P1: Opening & Keynote Session 1
Location: Location 1
Chair: Michael E. Auer

Keynote Session 1


3:30pm
-
5:30pm
A1: Full Papers A1
Chair: Franti?ek Jakab
Chair: Igor Balaban

Full Papers A1


B1: Full Papers B1
Location: Location 2
Chair: Barbara Kerr
Chair: Viera Joklová

Full Papers B1


C1: Short Papers C1
Location: Location 3
Chair: Danka Horváthová
Chair: Ingerid Fossum

Short Papers C1


D1: Association New Media Austria D1
Location: Location 4
Chair: Martin Ebner

Association New Media Austria - for details, please, contact the session chair


7:00pm
-
9:30pm
W1: Welcome Coctail
Location: Location 1
Chair: Mikulas Huba

Welcome Coctail


Date: Thursday, 22/Sep/2011
8:30am
-
10:30am
P2: Keynote Session 2
Location: Location 1
Chair: Olaf Hallan Graven

Keynote Session 2


11:00am
-
12:30pm
A2: Full Papers A2
Location: Location 1
Chair: Mohamed Soliman
Chair: Živana Komlenov

Full Papers A2


B2: Full Papers B2
Location: Location 2
Chair: Marco Ronchetti
Chair: Ilona Béres

Full Papers B2


C2: Short Papers C2
Location: Location 3
Chair: Ivana Šimonová
Chair: Ivan Podpera

Short Papers C2


IGIP: IGIP
Location: Location 4
Chair: Danilo G. Zutin

IGIP


RVL1: Remote and Virtual Laboratories 1
Location: Location 5
Chair: Doru Ursutiu
Chair: Dag A. H. Samuelsen

Remote and Virtual Laboratories 1


1:30pm
-
3:30pm
A3: Full Papers A3
Location: Location 1
Chair: Wolfgang Werth
Chair: Neelakshi C. Premawardhena

Full Papers A3


B3: Full Papers B3
Location: Location 2
Chair: Akira Nakamura
Chair: Daniela Velichová

Full Papers B3


BF SL I: Benchmarking Forum Schola Ludus in the IT Age
Location: Location 3
Chair: Katarina Teplanova
Chair: Andrej Ferko

Benchmarking Forum Schola Ludus in the IT Age I


CAF1: Special Track Computer-based Knowledge & Skill Assessment, School
Location: Location 4
Chair: Christian Gütl
Chair: Mohammad AL-SMADI
Special Track Computer-based Knowledge & Skill Assessment, School I
RVL2: Remote and Virtual Laboratories 2
Location: Location 5
Chair: Celina P. Leao
Chair: Peter Bober
4:00pm
-
6:00pm
A4: Full Papers A4
Location: Location 1
Chair: Genevieve M Gallant
Chair: Rauno Ilmari Pirinen

Full Papers A4


B4: Full Papers B4
Location: Location 2
Chair: Herwig Erich Rehatschek
Chair: Ilaria Mascitti

Full Papers B4


BF SL II: Benchmarking Forum Schola Ludus in the IT Age
Location: Location 3
Chair: Andrej Ferko
Chair: Katarina Teplanova

Benchmarking Forum Schola Ludus in the IT Age II


CAF2: Special Track Computer-based Knowledge & Skill Assessment, School
Location: Location 4
Chair: Christian Gütl
Chair: Mohammad AL-SMADI
Special Track Computer-based Knowledge & Skill Assessment, School II
RVL3: Remote and Virtual Laboratories 3
Location: Location 5
Chair: Pavol Bistak
Chair: Pavol Folvarčík
8:00pm
-
10:00pm
Awards: ICL Awards Presentation and Conference Dinner
Location: Restaurant
Chair: David Guralnick
Chair: Michael E. Auer

ICL Awards Presentation and Conference DInner


Date: Friday, 23/Sep/2011
9:00am
-
10:20am
P3: Keynote Session 3
Location: Location 1
Chair: Andreas Pester

Keynote Session 3


11:00am
-
12:30pm
A5: Full Papers A5
Location: Location 1
Chair: Ursula Stickler
Chair: Magal-Royo Magal-Royo

Full Papers A5


C3: Short Papers C3
Location: Location 2
Chair: Roman Hrmo
Chair: Philip Bonanno

Short Papers C3


RVL4: Remote and Virtual Laboratories 4
Location: Location 3
Chair: Ivan Masar
Chair: Peter Ťapák

Remote and Virtual Laboratories 4


Z1S: Short Papers Z1
Location: Location 4
Chair: Gabriele Frankl
Chair: David Andrew Turner

Short Papers Z1


1:30pm
-
3:30pm
A6: Full Papers A6
Location: Location 1
Chair: Valérie Demouy
Chair: Cornel Samoila

Full Papers A6


C4: Short Papers C4
Location: Location 2
Chair: Jarmila Škrinárová
Chair: Miloslava Černá

Short Papers C4


RVL5: Remote and Virtual Laboratories 5
Location: Location 3
Chair: Katarina Zakova
Chair: Zoltán Janík

Remote and Virtual Laboratories 5


S&IT: Schools & IT
Location: Location 4
Chair: Despina M. Garyfallidou
Chair: George S. Ioannidis

Special Track Schools & IT


3:30pm
-
4:00pm
Closing: EUNIS Prize Award Ceremony and Closing Session
Location: Location 1
Chair: Andreas Pester
Chair: Mikulas Huba